O tomto road-tripe sme premýšľali tak rok dopředu. Sú aj iné destinácie, ktoré mňa osobne veľmi lákajú (veď Írsko napr.), je pravda, ale táto ma zlákala. Už len naplniť auto a hajde do sveta. Už sa zdalo, že pojdeme len 2 holky a zvažujúc nad letenkami som ešte skúsila pár kamošov, kto by sa vydal na ďalekú cestu. Predsa len to nie je tak blízko ako Toskánsko. Tak, po roznych potvrdeniach a rušeniach sme nakoniec ucelili posádku, pripravila som autíka a 3.8.2013 roku pána sme ráno před východom slnka vyrazili. Pozbierala som všetkych dovolenkárov a nahodili směr Plzeň, diaľnica cez Nemecko ...
V toto nádherné augustové ráno som sledovala východ slnka v spatnom zrkadle. No nádhera. Cestička luxusná, aj počasie také cestovatelské, málinko pod mrakom, aby mi nevyťahalo oči. Veď predsalen som naordinovala 1300 km na ďalšie spiace miesto, do nádherného Avignonu. Dĺžkou to bola asi moja najdlhšia odšofériovaná trasa za 1 deň vobec, pokiaľ ma pamať neklame. No wau.
Avignon (3.-4.8.)
Prvý cieľ dosiahnutý. Hurá. Miesto na prespanie som nám našla v Camping du Pont d'Avignon. Bola som milo prekvapená a určite toto miesto doporučujem. Je na ostrovčeku naproti slávnemu mostu. Asi najhoršie čo nás stretlo za celú dovolenku, boli neutíchajúce cikády. Myslím ale, že po pár dňoch sme si na ne nejak už zvykli, že nám deň-noc bude hučať stádo cikád nad hlavami. Našťastie vyslyšali našu prosbu a o 11tej večer utíchli. Cvrčkovia oproti nim boli v pohode a ani tak nevadili. Budíček je to tiež velice zaujímavý, jako sa cikády pridávajú do monotónneho hlučného zvuku. Večer sme boli okuknúť polomost z každej strany. Príjemná atmosféra na náplavke. Druhý deň sme sa vybrali do historického centra a to bezplatným prevozom cez rieku. A tu sme prvýkrát okúsili, že ak chceme niečo vidieť, musíme hore, do kopca, po schodoch. Mesto nádherné, plné histórie, nádhernej záhrady s krásnym výhľadom, s jazierkom. Odtial naše cesty viedli dolu schodmi za hradby na široké a dlhé námestie, kde dominoval Palais des Papes - Pápežský palác. Obrovský komplex a vždy si spomeniem na ľudí, ktorý nemajú strechu nad hlavou ani čo dať do úst. Smutné. Prešli sme Avignon krížom-krážom, a potom sme zašli na druhú stranu rieky na vyhliadku na kopec. Tam sme vošli cez nejakú bránu na futbalove ihrisko, ktoré ďalej viedlo k parku s vyhliadkou, kde bolo teda veseló. Nakoniec pri návrate sme zistili, že si nás tam zamkli. Takže sme si nacvičovali preliezanie brány. Večer zmrzlinka v kempe, posedenie vonku pri bare a plánovanie druhého dňa. Ja som hlavne potrebovala nejak dospať cestu. V Avignone sme teda strávili 2 noci.

Slavný Avignonský most byl postaven v 12. století, aby usnadnil cestování a zvýšil Avignonu přitažlivost. Nikto neví, kdo původní most postavil, ale vypráví se, že stavbu inicioval místní mladý pastýř, který se jmenoval Bénézet. Andělé mu ve snu nařídili, aby postavil most přes řeku. Všichni se mu ze začátku vysmívali. Ale když sám zvedl obrovský balvan a dal ho na místo, kde měl stát most, podařilo se mu přesvědčit i místního biskupa. Zázrak je i to, že část mostu stojí až dodnes: byl postaven v letech 1177-1185, v roce 1226 byl při obléhání města zničen, ale byl postaven znovu. Několikrát ho poškodily povodně, ale vždy byl znovu opraven. V roce 1660 odnesla polovinu mostu rozvodněna řeka Rhôna.

Avignon se stal Vatikánem severu v roce 1309, kdy papež Klement V. uprchl z Říma před politickými šarvátkami. Jeho nástupce Jan XXII. se rozhodl, že v Avignonu zůstane a třetí papež Benedikt XII. zde postavil krásných palác. Během následujících desetiletí se na papežském dvoře konaly slavnosti, rozkvétalo zde umění a kultura tak, jak to odpovídalo vysokému úřadu. Město se stalo cílem poutníků, diplomatů, církevních hodnostářů i dvořanů. Slavný básník Petrarca zde strávil své mládí. Nejvíce však papežovi posloužil velký sienský malíř Simone Martini. Se svým asistentem Matteem Giovanettim vyzdobil palác i katedrálu vytříbenými elegantními freskami ve stylu, kterému se později začalo říkat mezinárodní gotika. V roce 1376, kdy se papež Řehoř XI. nechal přemluvit k návratu do Říma, si Avignon zvolil svého vlastního papeže, čímž vzniklo velké západní schizma, které rozdělilo křesťanský svět. Tento rozkol trval až do roku 1417.
Avignon obklopují středověké hradby. Do města pravděpodobně vstoupíte bránou Porte de la Républiqué, u níž začíná ulice Cours Jean Jaurés, která pokračuje jako rue de la République až na place de l'Horloge. Toto rušné náměstí s kavárnami, restauracemi a kolotočem z období bell époque je turistickým srdcem města. Jednou z nejkrásnějších budov je Opéra-Théâtre, která byla dokončena v roce 1847. Po celý rok se zde konají divadelní i operní představení. Během Avignonského festivalu jsou zde uváděny nejvýznamnější divadelní hry.
Nîmes (5.8.)
Ráno sme sa vybrali smerom k slávnemu akvaduktu Pont du Gard. Ale pred bránami sme to nakoniec otočili. Chceli po nas tuším 18 EUR, čo bolo mimo našich predstáv, ale teraz to trochu ľutujem, že sme nešli za rampu. O Pont du Gard som nedávno pozerala dokument na youtube a samozrejme nemý úžas z umenia Rimanov. Pravdepodobne, keď sa do Provensálska ešte podívam, tak tento akvadukt navštívim. A napíšem viac k tomu. Keďže sa mi všetky tie dni nejak zlievali, tak pri rekapitulácii bez fotiek som niekedy nevedela, kde všade sme boli, prípadne, kde to či ono bolo. :) Ešteže máme internet a google.
A ... presúvame sa do Nîmes, mesta plného prekvapení. Nie je veľké, ale naplnené krásnymi historickými objektami. Mesto sme prechádzali bez mapy. O to viac si viete predstaviť prekvapenie z rozsiahleho komplexu Fontánovej záhrady, na ktorý sme narazili mimochodom prechádzkou po aleji. Už len pohľad na bránu ma dostal. Za týmito bránami sme sa zdržali celkom dlho, ale na vyhliadku na Tour Magne sme už nešli. Asi sme predvídali, že kopcov a schodov si ešte užijeme. Alebo sme sa báli, že nám opať zatvoria bránu ? Túto by sme asi len tak nepreliezli. :) A pozvoľna okolo ďalších historických megastavieb prechádzame do autíčka a ide sa směr Arles.
Džínsy z Nîmes .... Džínsovinová látka denim, která je dnes známá po celém světě, pochází z Francie, přesněji řečeno z Nîmes; odtud její název de Nîmes (z Nîmes). Všechno to začalo v 18.stol., kdy ve městě žilo mnoho protestantů, kteří byli příslušníky středních vrstev. Když jim bylo znemožněno ucházet se o místa ve vládních úřadech, začali se orientovat na obchod a tovární výrobu. Mezi jinými začali také vyrábět vlněnou látku zvanou serž, která byla oblíbená mezi dělníky a rybári pro svou odolnost a pružnost. Látka se brzy dostala i přes Atlantik a v Americe se z ní šilo oblečení pro otroky. V pol. 19. stol. si bavorský emigrant Levi-Strauss otevřel v San Franciscu obchod s látkami. Spolu se svým přítelem začali vyrábět ze serže pracovní kalhoty, které byly dostatečně pevné i pro práci v dolech. Zrodil se tak nový módní trend.
Nîmes patří mezi typická provensálska města. Většina lidí sem však přichází kvůli bohaté histórii. Římané zde založili kolonii v roce 30 př.n.l. a pojmenovali ji podle říčního boha Nemausa. Díky Augustovi (27-14 př.n.l.) se město stalo významným obchodním centrem. Nîmes (vyslov "nim") se dodnes může chlubit mnoha památkami, které odrážejí jeho slavnou minulost.
Nachází se zde jeden z nejzachovalejších římských amfiteátrů na světe Les Arénes , téměř dokonalý chrám - Cathédrale Notre-Dame et St-Castor (někdy též zvané Cathédrale de Nîmes) a světově proslulý akvadukt Pont du Gard. Další významná římska památka je elegantní Maison Carrée (čtvercový dům), který byl postaven z místního kamene v letech 3-5 n.l. Tento korintský chrám byl postaven podle vzoru Appollonova chrámu nedaleko Říma a je jedinou zcela zachovanou budovou římského fóra, které zde kdysi stávalo.
Arles (5.8.)
Podobne ako pre Nîmes, i pre Arles sme si naplánovali tak 2-3 hoďky. A vyšlo to. Za 1 deň sme toho zmákli celkom dosť. No a že sa mi tie miesta motajú. :) Jedno, čo ma teraz napadlo, nepamatám, žeby sme vyhľadávali nejaké francúzske speciality, ktoré by sa mali bežne predávať na uliciach. Napríklad v Taliansku som si každý deň dopriavala zmrzlinku. Čerstvo spravené paniny alebo plnene chlebiky s čerstvou zeleninou. Taliani si viac vychutnávajú život a drobnosti jako například kuchyňu, než každý iný národ. Aspoň také sú moje doterajšie pocity. Vo Francii si nepamatám, žeby ma niečo uchvátilo, niečo francúzske, čo majú len oni. Možno si neskor při písaní na niečo spomeniem a dám vedieť. :) Levandulové sáčky, a jo. A mydielka. Kúpila som pár darčekových balení a pekne zaviazala v darčekovej igelitke. Aby sme v aute nezaspali. :))) Rozdiel medzi Nîmes a Arles som hneď spozorovala v tom, že v Arles využili priestor na stavby maximalne. Preto odfotit například vačšinu arény nebolo možné jaksi. Prechádzka po úzkých uličkách bola plná prekvapení ... čo bude za tým rohom ?
Á ... deň stále nie je u konca, takže pokračujeme ďalej. Južne k moru k pre nás dovtedy záhadnej oblasti Camargue.
Prohlídku města můžete začít v Musée de l'Arles et de la Provence Antiques, moderním, vzdušném muzeu, které se nachází vedle pozůstatků 450 m dlouhé závodní dráhy z doby Římské říše.

V roce 1651 zde byla nalezena nádherná Venuše z Arles. Originál je dnes sice uložen v Louvru, ale v Musée d'Arles et de la Provence Antiques si můžete prohlédnout kopii.
Camargue - Park Naturel Régional de Camargue (6.8.)
A čudovali sme sa jak malé deti. Už len cesta k moru bola legendárna. Napravo voda, naľavo voda a cesta akurát tak na 2 autá vedĺa seba. A tak pekne krivoľaká. Zem nikoho, cestou tam sme stretli len pár áut. Čo to bolo za prekvapenie, keď sme prišli na koniec a tam karavanové mesto a piesočná rovina s plytkými jazierkami. Pohrávali sme sa s myšlienkou, že tam zakotvíme na noc i my, ale zistila som, že tam nemaju verejne zachody ani vodu. Čo si tam kto prinesie, to má. Preto len karavany. Tak sme sa opať naložili a šli smer civilizácia, smer Marseille, hľadať camp. Cestou naspať sme sa zastavili pri soľných poliach. Mesačná krajina a zaujímavý zážitok. Opať trošku odreagovania. :)
V roce 1927 zde byla vytvořena přírodní rezervace a v r.1970 francouzská vláda založila Parc Naturel Régional de Camargue. Tento vzkvétající ekosystém má rozlohu 85 000 hektarů a skvělé turistické stezky a informační centra usnadňují orientaci v oblasti.
Je zde průmyslové městečko Salin-de-Giraud, kde se krajina dramaticky mění. Jsou zde obrovské solivary, které byly postaveny již v 19.století. Jižně od města na silnici D36D uvidíte pyramidy bílého porostu (je zde také bufet).
Marseille (7.8.)
Campovali sme pred Marseille dostatočne ďaleko. Nikto z nás nemal odvahu prespať bližšie. Veľmi si nepamatám, kde sme spali noc pred Marseille. Je možné, že to bol ten kemp, kde som v sprche nechala Dove sprcháč a ráno při úklide tam už nebol. Niekto mi ho čorol. No nepotešilo. Mesto Marseille som si nijak nevysnívala, preto ma prekvapovalo. Veličozne a krásne mesto. Akurat som na každom kroku mala strach o svoje veci. História je proste tam. Vačšinu mesta sme chodili okolo asociálov, resp. ľudí, ktorí sa len tak potulovali. Bolo to nepríjemné. A spomeniem, že Marseille neleží na rovine. :) Jako inak, hore kopcom, dolu kopcom ... Celkom dosť sme sa nachodili. Prešli okolo marseilleskej safari (sochy žirafy, hrocha, jeleňa ...) a prešli sa trošku kolo lodenice. Keďže Marseille je tento rok EHMK spolu s Košicami, moja domovina mi hodne chýbala. Tiež si neviem predstaviť, kde v Marseille robia nejaké akcie. Asi v lodenici. :) K ďalšej bazilike na kopci na druhej strane Marseille sme šli autom až na kopec. Prča bola, že smerom hore sme mali pred sebou autoškolu. S rozbehom auta do kopca mam problémy, kor keď je naložené, preto si viete predstaviť jako ma zastavenie autoškoly nepotešilo. Chceli sa porozpravať s oproti idúcim autom. Prekvapenie na kopci ... majú tam ešte výťah na vyššie poschodia, ku chrámu. Museli to riadne prestavať, rozbúrať při stavbe, ale neprišla som na to, jako sa im to podarilo. :) Čo ma zarazilo, bolo, že ľudia nemajú úctu. Kostol je miestom pokoja a ticha predsa. Ale čo sa budem stresovať. Užijem si dovolenku a pokračujem na ďalšie miesto v Provence, juchú.
Historie: Podle Alexandra Dumase byla Marseille po 26 století "místem, kde se setkával svět". Město velmi prosperovalo díky obchodu s bavlnou, hedvábím, kořením, parfémy, kůží i kávou, a přistěhovalci z Řecka, Itálie, Španělska,,Arménie, Z a S Afriky a JV Asie vytvořili naprosto jedinečnou populaci města. Řekové z maloasijské Fókaie se zde vylodili v r. 600 př.n.l. a založili zde obchodní centrum, které nazvali Massalia. Když Peršané v r.540 př.n.l. Fókaiu zničili, Massalia připadla athénským Řekům. Město vzkvétalo kulturně i hospodářsky a přístav se stal důležitým obchodním centrem. Když Římané zabrali většinu Provence, Řekové si Massalii udrželi. Vznikla zde nezávislá republika, která s Římem udržovala spojenectví. Vše bylo v pořádku do doby, než se Řekové během občanské války v r.49 př.n.l. přiklonili na stranu Pompeia a nikoli Caesara. Pomstychtivý Caesar sebral Massalii její poklady i flotilu a obchodní aktivity se přenesli do Arles, Fréjusu a do Narbonne. Massalia však zůstala svobodným městem a skvělá řecká univerzita byla posledním místem v západní Evropě, kde se vyučovalo v řečtine. Později Marseille ztratila svůj význam až do doby křižáckých výprav, kdy jako svobodná republika poskytovala lodě pro dopravu na Střední východ. Ještě významnější a bohatší se stala pod francouzskou vládou, kdy zde byly vybudovány obrovské doky, loděnice a skladiště, v nichž byly uloženy suroviny dovezené z dalekých kolonií. Během 2.svet.války byla většina města zničena.
Po vzniku protidrogových policejních jednotek na začátku 70.let 20.stol. byla odhalena celá podzemní síť drogových dealerů, prostitutek a podvodníků. Ve městě vládla politická i finanční korupce. Situace se začala pomalu zlepšovat.
Přístav chvání pevnost Fort St-Nicolas (na J straně) s děly namířenými na město, aby se tak zastrašili případní povstalci, a na protější S straně Fort St-Jean z 12.stol. Nové Musée des Civilisations de l'Europe et de la Méditerranée (Muzeum evrop. a středomořských civilizací), nacházející se uvniť pevnosti St.-Jean. Možná taky nevíte, že Marseille byla totiž jedním ze středověkých přístavů, kudy se karetní hry dostali z Východu do Evropy.
Čvrť LE PANIER (koš na chleba) byla pojmenována podle populárního kabaretu v 17.stol., ačkoliv dlážděné uličky klikatící se od quai du Port se datují až do doby řeckých osadníků. Je to jedna z nejstarších částí města. Dnes představuje pouze nepatrný zlomek toho, co zde bylo, než nechal Hitler během 2.svět.války vyhodit celou čtvrť do povětří, protože se zde ukrývali Židé a členové odboje. Do 70.let 20.stol. se zde vyráběl heroin, který se následně z Marseille exportoval do evropských zemí i do USA (odtud název filmu "Francouzská spojka" z r.1971). Dnes zde vládne poklidná atmosféra. Na uličkách mezi starými domy si hrají děti, lidé zde suší prádlo, povídají si nebo hrají pétanque. Několik malých, nedávno otevřených obchůdků prodává obrazy, keramiku a ručně vyráběná mýdla, což je místní tradice.
Dále od centra na kopci Colline de la Garde (154m) stojí Basilique Notre-Dame-de-la-Garde a je od ní krásný výhled na celou Marseille. Novobyzantská bazilika s kopulí, kterou navrhl architekt Jacques Henri Espérandieu, byla postavena v letech 1853-64 na místě kaple z r.1214, kterou nechal postavit opat z kláštera sv.Viktora. Na vrcholu baziliky stojí 10 m vysoká pozlacená bronzová socha Panny Marie, která ochraňuje rybáře na moři.
Pevnost a věznici ze 16.stol., Château d'If, která stojí na malém ostrůvku 3,5 km Z od Vieux Port, proslavil především Alexandre Dumas ve svém spěšném románu Hrabě Monte Christo (1844). Jeho hrdina Edmond Dantes zde byl nespravedlivě uvězněn 14 let.
Cassis a les Calangues (8.8.)
A prešli sme na romantickejšie miesta, menšie mestečká, viac prírody. Moje obľúbené destinácie. :) Vedela by som si predstaviť stráviť tu i celý deň a kresliť z miesta, kde maľoval Exupéry kresby do Malého Princa. Úplne vážne. A od tohoto miesta som mala pocit, že prechádzame do dovolenkovej, romantickej a klidnejšej časti Provence.
Malebná vesnice Cassis patří k nejromantičtějším místům v Provenci. Domy v pastelových barvách jsou rozesety po okolních příkrých stráních a táhnou se až k malému přístavu. Kdysi zde byl přístav lovců korálů a s oblibou sem jezdil fauvisté, například Raoul Dufy a Henri Matisse. Dnes je Cassis elegantní a moderní vesnicí, která však neztratila svou kouzelnou atmosféru.
Město Cassis také proslavilo chuťově výrazné bílé víno.
Ve městě se můžete projít po Promenade des Lombards, která spojuje pláž Grande Mer se zátokou Lourton a vede kolem hradu ze 13.stol.
Rozhodně však odtud neodjíždějte, dokud si dobře neprohlédnete nádherné útesy, ať už z pevniny či z vody. Tvoří modravé zátoky což jsou vlastně stará říční koryta, zařezaná do vápencových útesů a dále dotvářená erozí řek, dešťů, větrů i moře. 20-kilometrový úsek těchto přírodních útvarů je od r.1973 chráněn jako přírodní památka. V útesech se skrývá neuvěřitelné bohatství fauny i flóry. Z 900 druhů rostlin je 50 považováno za vzácné.
Příkré stěny Calanque d'En-Vau jsou oblíbené mezi horolezci.
V téhle oblasti, jako i v jiných místách Provence tvoril autor Antoine de Sain-Exupéry. V jeho nejznámějším díle Malý princ je například ilustrace z oblasti "calanques".
Hyéres (8.8.)
Presúvame sa ďalej na východ. Do mestečka s najvačším počtom vyhliadkovych miest. :) Či už rozne vežičky, terasovite námestia. A aby toho nebolo dosť, vyššie nad mestom ležia pozostatky hradu Saint Bernard. Tiež s niekoľkými vyhliadkovými miestami. :))) Ale krása. Chceli sme sa i povoziť lodičkou na niektorý z ostrovov, ale to nejak nevyšlo. Ono ... keď je tých miest na videnie hodne, tak je samozrejmé, že sa všetko nestihne. Ale ... teraz už napríklad viem, kam by som sa šla podívať, keď Provence nabudúce navštívim.


Objížďka oblastí Côtes de Provence (8.8.)

Zakempovali sme za mestom Gassin. Chcela som kemp v Port Grimaud, ale nepodarilo sa. Od kolegynky som dostala odporúčanie na toto miesto. Je tedy 4. v poradí, kam sa ešte podívam. Vraj je tam nádherne. Kemp, kde sme nakoniec spali, sme našli neskoro večer a bol velice odlišný od iných kempov. Kempovanie na niekoho veľkej záhrade. Aspoň tak mi to prišlo. :) Recepcia, resp. kancelária, bola záhradná stolička, stolík a naproti 2 plastové stoličky. A nad tym vybledlý stan - strieška. Ráno to bolo velice zábavné, keď sme zistili, že počas noci sa vedľa nás rozložili kaliči, ktorý spali na roznych miestach. Napr. na streche auta. A okolo nich strašný bordel. Bolo zjavné, že mali náročnú noc a som rada, že ma nezobudili. Stačilo mi, že ma občas prebudila bolesť zubu. To jako na potvoru. Dlho dlho nič, keďže chodím pravidelne k zubárovi a zrovna si zuby spomenú, že Janka je na dovolenke, spravme jej to veselšie. Kokšo.
Cesta vás zavedie směrem na Le Thoronet . Nejdříve uvidíte vinice a pak pojedete po klikaté silnici zalesněnou kopcovitou krajinou, kterou občas vystřídají malé vesničky a další vinice. Cesta vás dovede až ke klášteru Notre-Dame-du-Thoronet. Je jedním ze tří cisterciáckých klášterů v Provenci (zbylé 2 jsou Silvacane a Sénanque). Byl postaven v letech 1160-1175 z růžového kamene a je to jeden z nejkrásnějších příkladů románské architektury v Provenci. Nejdříve byl postaven kostel, aby se mniši mohli co nejdříve modlit. Při prohlídce navštívíte kostel, dormitář a křížovou chodbu.
V tomtou kouzelném měste Cotignac se středověkými domy stojícími na svazích kopce. Pokud vylezete ještě výš, můžete si prohlédnout jeskyně vytesan do tufových útesů, které kdysi sloužily jako vinné sklípky nebo i jako obydlí.
Z vesnice vyjeďte cestou, která v serpentinách stoupá až k obloze. To vysvětluje, proč se vesnici Tourtour, která následuje, říká "vesnice na obloze". Výhled je odtud nádherný a neméně kouzelná je i samotná vesnice, jejíž domy byly postaveny ze zdejšího bledého kamene. Náměstí lemují restaurace a kavárny. Stojí zde také mlýn na olivový olej z 17.stol., v němž se v prosinci po sklizni drtí olivy. Po zbytek roku mlýn funguje jako umělecká galerie. Je zde také středověká věž Tour Grimaldi a dva zámky. V jednom dnes sídlí radnice, ve druhém umělecká galerie.
Saint Tropez (9.8.)
Došiel čas aj na kupkanie a slnenie sa na pláži. V St-Tropez a blízkom okolí sme strávili jeden celý deň. A furt sme mali krásne počasie, mega teplo a modrá obloha. St-Tropez je tiež krásne mestečko. Plné luxusu na vode. Jachta vedľa jachty. Jedna krajšia než druhá. Jedna vačšia než druhá ... :)
St-Tropez bylo v 15.stol. malou rybářskou vesnicí a jistě byla poklidná a idylická i na konci 19.stol., kdy sem začali přijíždět první umělci v čele s post-impresionistickým malířem Paulem Signacem. St-Tropez bylo oblíbeným útočištěm Pabla Picassa i Giorgia Armaniho, Mick Jagger se zde v r.1971 oženil se svou první ženou Biancou. Přestože se toto město stalo symbolem luxusu, podařilo se zachovat malebné středověké uličky, skrytá náměstí i meruňkově zbarvené domy. A nejkrásnější je samozřejmě výhled do azurové zátoky.
St-Tropez vybíhá z velkého masivu des Maures a je jedním z neodlehlejších míst Azurového pobřeží. Ve středověku ho zničili Saracéni, ale v 15.stol. bylo obnoveno skupinou několika šlechtických rodin z Janova. S pomocí jednoho janovského šlechtice, který se snažil do opuštěného města přilákat lidi, se St-Tropez stalo dokonce samostatnou republikou. V r.1637 místní obyvatelé porazili španělskou flotilu, kt. ohrožovala celé pobřeží. Ludvík XIV. měl z jejich vojenské chrabrosti tak velké obavy, že raději městu odebral veškerá privilegia. Slavné vítězství se však slaví dodnes (15.6.)
Pak upadlo St-Tropez opět v zapomnění až do r.1892, kdy sem přišel Paul Signac a postavil si zde vilu, která se stala útočištěm mnoha umělců (Dufy, Matisse a dalších fauvistů). Všichni byly nadšeni nádhernou scenérií a tvořili jedno mistrovské dílo za druhým. Některá z nich si můžete prohlédnout v Museé de l'Annonciade. Muzeum sídlí v odsvěcené kapli Zvěstování Panny Marie ze 16.stol.
Někteří říkají, že sláva St-Tropez již pohasla. Je pravda, že smetánka sem již tolik nejezdí, ale St-Tropez i dnes láká tisíce turistů. Můžete se o tom sami přesvědčit, když navštívíte Vieux Port (starý přístav), který je přeplněný blýskajícími se jachtami; mnohé z nich svým majitelům vydělají 100 000 dolarů týdne. Z přístavu vedou úzke ulice, plné hezkých butiků a bister, až k citadele ze 16.stol. na kopci, odkud je nádherný výhled na celý přístav. V centru města, na place des Lices hrávají starousedlíci pétanque ve stínu platanů a pokračují tak ve stoleté tradici. Mezi kavárnami na náměstí je nejslavnější Le Café, naproti Gendarmerie Nationale, známýho z filmu Četník ze St-Tropez s Luis De Funes. Le Café stojí na míste legendárního Café des Arts. V restauraci v zadní části prý často sedávají celebrity.
St-Tropez nemá žádnou vlastní pláž. Nejblíže je Bouillabaisse na Z, Les Graniers v zálivu Cannebiers, hned za citadelou a Les Salins za mysem Cap de St-Tropez, asi 5km V od města. Nejslavnější je Plage de Pampelonne, J od města, kterou lemují kavárny a restaurace; je zde i slavný Club 55. Na S konci této pláže se nachází Plage de Tahiti, kterou tradičně navštěvují celebrity.
St-Tropez vybíhá z velkého masivu des Maures a je jedním z neodlehlejších míst Azurového pobřeží. Ve středověku ho zničili Saracéni, ale v 15.stol. bylo obnoveno skupinou několika šlechtických rodin z Janova. S pomocí jednoho janovského šlechtice, který se snažil do opuštěného města přilákat lidi, se St-Tropez stalo dokonce samostatnou republikou. V r.1637 místní obyvatelé porazili španělskou flotilu, kt. ohrožovala celé pobřeží. Ludvík XIV. měl z jejich vojenské chrabrosti tak velké obavy, že raději městu odebral veškerá privilegia. Slavné vítězství se však slaví dodnes (15.6.)
Pak upadlo St-Tropez opět v zapomnění až do r.1892, kdy sem přišel Paul Signac a postavil si zde vilu, která se stala útočištěm mnoha umělců (Dufy, Matisse a dalších fauvistů). Všichni byly nadšeni nádhernou scenérií a tvořili jedno mistrovské dílo za druhým. Některá z nich si můžete prohlédnout v Museé de l'Annonciade. Muzeum sídlí v odsvěcené kapli Zvěstování Panny Marie ze 16.stol.
Někteří říkají, že sláva St-Tropez již pohasla. Je pravda, že smetánka sem již tolik nejezdí, ale St-Tropez i dnes láká tisíce turistů. Můžete se o tom sami přesvědčit, když navštívíte Vieux Port (starý přístav), který je přeplněný blýskajícími se jachtami; mnohé z nich svým majitelům vydělají 100 000 dolarů týdne. Z přístavu vedou úzke ulice, plné hezkých butiků a bister, až k citadele ze 16.stol. na kopci, odkud je nádherný výhled na celý přístav. V centru města, na place des Lices hrávají starousedlíci pétanque ve stínu platanů a pokračují tak ve stoleté tradici. Mezi kavárnami na náměstí je nejslavnější Le Café, naproti Gendarmerie Nationale, známýho z filmu Četník ze St-Tropez s Luis De Funes. Le Café stojí na míste legendárního Café des Arts. V restauraci v zadní části prý často sedávají celebrity.

Cote de Azur

No a pomaličku sa presúvame do najluxusnejších miest, kde nie sú vystavované až tak jachty, ale skor autá. :) Celkom paradox po našom "luxusnom" spaní :)
Palmy, preplněné pláže, mořský vánek a zářivě modrá mořská hladina: to je srdce francouzské Riviéry, která se táhne od Cannes až po Cagnes-sur-Mer a do vnitrozemí ke městům Grasse, Vence a dalším. Oblast je zároveň královstvím moderního umění (s Pablem Picassem v čele), voňavek a vojenské architektury.
Po 2.svět. válce se na Azurové pobřeží přestěhoval Picasso a v jeho obrazech obrazech se díky krásné okolní krajině začala zrcadlit radost. Mistr pomohl oživit tradiční hrnčířské řemeslo ve Vallauris, jehož hlavní ulice je dnes plná obchodů s hrnčířskými výrobky (různé kvality). Jednu dobu žil Picasso v nádherně zachovalém městečku Mougins, které je dnes slavné díky restauraci Moulin de Mougins. Nedaleký Grasse je centrem světové parfumerie již od 16.stol., kdy Kateřina Medicejská začala nosit provoněné kožené rukavice. Dnes 3 zdejší parfumerie nabízejí prohlídky a o dějinách voňavkářství se dozvíte více v jednom z několka zdejších muzeí v centru města.
Cannes (10.8.)

Palácové hotely, mezi než patří například Carlton, Martinez či Majestic, byly postaveny na začátku 20.století. Dnes však stojí pouze Carlton. Cannes se stalo skutečným světovým centrem v r.1939, kdy bylo vybráno jako místo konání prvního mezinárodního filmového festivalu. Louis Lumière, vynálezce filmu, měl prvnímu festivalu předsedat. Bohužel začala 2.svět.válka. První festival v Cannes se tak mohl konat až v r.1946.
Promenáda La Croisette, která patří k nejkrásnějším francouzským bulvárům, vede od festivalového paláce až k Pointe de la Croisette. Dříve ji lemovaly nádherné vily a kluby, na jejichž míste dnes stojí obytné domy, velkolepé hotely a módní butiky. Z období belle époque dnes stojí pouze Inter-Continental Carlton Hotel, připomínající svatební dort. Tento pompézní novobarokní palác navrhl Charles Dalmas. Brzy po otevření v r.1912 se stal velmi oblíbeným mezi evropskou smetánkou, včetně královských rodin a později filmových hvězd. V tomto luxusním hotelu mají i obyčejné pokoje koupelny obložené mramorem, zatímco ty lepší nabízejí navíc nádherný výhled na zátoku. Jednou z nejdůležitějších zdejších aktivit je opalování. To se stalo velmi populární od r.1923, kdy Coco Chanel (1883-1971) navštívila Cannes a nechtěně se zde hodně opálila. Po návratu do Paříže si to všichni vyložili tak, že Chanel odstartovala nový trend, který přetrvává dodnes.
Nice (10.8.)
Toto mestečko ma prekvapilo. Parkli sme na kopčeku a jako prvé sme zašli prekvapujúco opať schodami až na samý vrch nad Nice, kde sú pozůstatky hradu s krásnymi mozaikovými schodami a chodníčkom. Teda, čo z neho ostalo. Našťastie žiadna brána, ktorá by sa dala zavrieť. :) Nižšie pod troskami bolo prekvapko. Kde sa vzal, tu sa vzal, vodopád. Akože odkiaľ ? Tento kopec ma velice prekvapoval. Vyhliadka na každej teraske a každú chvíľu nad Nice zatáčali lietadlá. Francúzi, experti na umiestňovanie výťahov opať prekvapili. Dolu na promenádu sme zišli samozrejme schodami a dole, v skale - doslovne, zabudovaný výťah. V mestečku si dám zmrzlinku, kúpim nejake darčeky, magnetky a pokračujeme, plný zážitkov, v pobrežnej kolone do luxusnejšieho Monaka.
Toto mestečko ma prekvapilo. Parkli sme na kopčeku a jako prvé sme zašli prekvapujúco opať schodami až na samý vrch nad Nice, kde sú pozůstatky hradu s krásnymi mozaikovými schodami a chodníčkom. Teda, čo z neho ostalo. Našťastie žiadna brána, ktorá by sa dala zavrieť. :) Nižšie pod troskami bolo prekvapko. Kde sa vzal, tu sa vzal, vodopád. Akože odkiaľ ? Tento kopec ma velice prekvapoval. Vyhliadka na každej teraske a každú chvíľu nad Nice zatáčali lietadlá. Francúzi, experti na umiestňovanie výťahov opať prekvapili. Dolu na promenádu sme zišli samozrejme schodami a dole, v skale - doslovne, zabudovaný výťah. V mestečku si dám zmrzlinku, kúpim nejake darčeky, magnetky a pokračujeme, plný zážitkov, v pobrežnej kolone do luxusnejšieho Monaka.


Na východe procházejí vápencovými útesy v různých úrovních 3 silnice (corniches), z nichž je krásný výhled na hory i na moře. Pokud se rozhodnete vystoupit až k troskám hradu na kopci, kde se dnes rozkládá kaktusová zahrada, otevře se vám nádherný výhled na moře.
Nice byla připojena k Francii až v r.1860 tzv. Turínskou smlouvou. Do té doby byla pod správou savojských hrabat. Díky tomu byla ve svém kulturním vývoji pod silným italským vlivem, až už jde o architekturu, kuchyni (např. pissaladiére nebo ratatouille), nebo o jazyk (místní dialekt se nazývá Nissart). Ale historie města něco dluží i Britům, kteří sem v 18.století začali jezdit na zimu za teplem. V r.1822 nechali vybudovat promenádu na pobřeží, oblíbenou Promenade des Anglais. Koncem století zde pobývala i královna Viktorie, která byla první z dlouhé řady aristokratů, kteří si zde později stavěli krásné vily.
Monaco - Monte Carlo (10.8.)
Pomaličky v pobrežnej kolóne, sme sa dopracovali do Monackého kniežactva. Znie to krásne. Kniežactvo. Cez mesto sme šli len v aute, od oka som si zabočila doprava, potom doľava ... Nebudeme parkovať, tak Jani, povoď nás Monakom. Potrebovala by som vtedy 3 oči aspoň, aby som vedela sledovať to úchvatné okolie. Jako si tak jazdím ... hovorím si, kde je tá známa zatáčka F1 ? A za pár sekúnd vidím červeno-biele pruhy na ceste. Samozrejme očička zasvietili a autík dostal slinky. Škoda, že v kolone nič nevytvorím. Ale potešilo.

- knížecí palác, japonské zahrady, oceánografické muzeum, kasino, známá zatáčka a okruh formule 1
Možná málokdo ví, že Monackému knížectví vládne nejstarší vládnoucí dynastie na světě. Prvním vládcem byl Francesco Grimaldi, který 8.1.1297 přemohl stráže janovské pevnosti.

Monako bylo postaveno na strmých svazích kolem přístavu a dělí se na 3 části: Monaco-Ville je stará čtvrť na 60m vysokém útesu J od přístavu, kde je soustředěno nejvíce památek; Monte-Carlo, kde stojí slavné kasino a každoročně se zde koná slavný závod Grand Prix, se rozkládá podél J strany přístavu; a Fontvieille je rezidenční a obchodní čtvrť JZ od Monaco-Ville.
Posledny deň ....
Naše posledné prespávanie bolo už v Itálii, čo mňa osobne velice potešilo, že stretávam milých, usmievavých ľudí. Ja som ten rozdiel medzi Francuzmi a Italmi hodne pociťovala. Camp sme hľadali u mora, aby bola blízko pláž. Časť posádky to potrebovala a ja som sa hlavne potrebovala vyspať před cestou nazpátek do Prahy. Takže všetky muchy jednou ranou. Camp sa našiel v oblasti pod Janovom. Dali sme druhý pokus, kedže prvý bol na velice neprístupnom a podla mňa i divnom prostredí. Druhý bol sice tiež terasovitý, ale ľudí tam nebolo veľa. Po krátkej prechádzke po pobreží som sa vrátila do kempu, dala hygienu, pokec s Endzi a dávku liekov proti bolesti zubu, ktoré som kúpila v Cannes a spala až do rána. :) Chválabohu.
Cesta bola příjemná a dalo by sa nazvať, že plynulá. Šli sme ponad Janov, popod Milano, směr Verona a hore okolo Lago di Garda. Před Veronou sme chytili zácpu tak na pol hodinu. A to som chcela zísť u Trenta do sámošky a kúpiť olivový olej, cestoviny. Tak to odpadlo a tiahli sme ďalej. Pred Prahou sme boli okolo 21 hodiny. To sme si ešte dali projížďku Prahou, aby som zaviezla rekreantov domov. No a v mojej postielke som bola kolo 22,30, myslím. Celkom dobrý čas. Šoférovanie ma baví. A máme to i v rodine. :)
Všeho všudy som odjazdila asi 3300 km za 9 dní. A už teraz sa teším na ďalšiu cestu. Aspon do Košíc. Ďalší rok si dávam pauzu od road-tripov. Aspoň teda žiaden neplánujem. Snaď mi vyjde Bali na 1-2 tyždne. Uvidíme jako sa to vyvinie.
Zaujímavosti, ktoré vás dostanú:
Zvuk cikád :
Akonáhle teplota dosiahne 22 stupňov, začnú nepretržite spievať provensálske cikády. Ohlasujú tak príchod leta. V prírode je ťažko cikády zhliadnuť, ale s ich spodobnením sa stretnete takmer na každom kroku. Od 19.stor. tu vyrábajú hlinené modely cikád, ktoré sa vešajú u vchodu do domu alebo v kuchyni pre šťastie. Taktiež ich uvidíte na látkách, na mydlách i na sviečkach.

Tak toto mali napísať na obálku sprievodcu !
Provensálske polia
sa svojim vzhľadom líšia od polí v severnom Francúzsku, čo opať možeme prirátavať vplyvu Rimanov. Zatiaľčo polia na severe sú rozľahlé, ohraničené živými plotmi či kamennými múrikmi alebo sú dlhé a neohraničené, provensálske polia sú malé a skor pripomínajúce umeleckú zmes zúrodnených pásov, vinic a ovocných stromov.

Vzhľad polí ovplyvnili taktiež nástroje. Od čias Rimanov boli polia na juhu obrábané rádlom (araire), ktoré podu rozryje, ale neobracia. To je zvlášť vhodné pre tunajšiu piesočnatú a kamenistú podu. Naviac k tahaniu rádla stačí jedno zviera, čo je pre provensálske malé políčka v kopcoch ideálne. Při príprave pody k siatiu musí farmár orať každé pole dvakrát: raz hore a dole a druhýkrát naprieč. Tak vznikol jedinečný vzorec provensálských polí.
Na juhu nie sú medzi poliami žiadne múriky. Hranice sa nemuseli nijak zvýrazňovať, pretože ich každý poznal a ich narušenie bolo za Rimanov považované za vážne porušenie zákona.
Ďalším charakteristickým prvkom sú háje, ktoré inšpirovaly mnoho maliarov v priebehu storočí. Rimania zasadzovali uprostred polí olivovníky a ovocné stromy, a v ich tieni si farmári mohli oddýchnuť a napiť sa vody, ktorá sa tu uchovávala vo vydlabaných tekviciach.
Vývoj jazyka. Francúzsky jazyk je výsledkom rímskej nadvlády. Rimania si sebou do Galie priniesli nielen klasickú latinu, ktorá sa vyučovala na školách a bola literárnym jazykom, ale i latinu vulgárnu (hovorovú), kterou hovorili vojaci aj obchodníci. Vulgárna latina následne vytlačila keltštinu a vznikol tak hovorový románsky jazyk, ktorému sa dnes hovorí francúština. Nejednalo sa však o jediný jednotný jazyk, ale o niekoľko dialektov, ktoré sa delily do dvoch základných skupin: langue d'oc (dialekty limousinský, auvergnský, languedocký a provensálsky) na juhu a langue d'oil na severe. Vďaka dominantnímu postaveniu severných provincií sa v 13. storočí stal základom dnešnej spisovnej francúzštine langue d'oil. Provensálština prežívala jako regionálny hovorový jazyk; jako jazyk literárný bola obnovena až v 19. storočí.
National Geographic - Provence & Azurové pobřeží. Tých sprievodcov začínam zbierať. :) Medzi toľkými roznymi sprievodcami sa niekedy ťažko vyberá. Před Itáliou som mala neskutočnú dilemu. Stálo ma to hodne veľa času rozhodnúť sa nad jednou knihou. Ku sprievodcovi pre Provence som prišla velice rýchlo a ani som veľmi neváhala. V menšom knihkupectve na Miráku som ju kupila po pár sekundách, kým som si prelistovala i ostatné vydania. A využili sme ho maximálne. Druhú polovicu, čo sme nestihli tento rok, si niekedy možno pozriem, inokedy. Tento sprievodca je perfektný a maximálne sme ho využili. Jediny minus, :) neobsahuje tak podrobnú mapu Provensálska po dedinských cestách. Na druhú stranu si možete kúpiť takú mapu, aby vyhovovala vašim potřebám. :)
Dovidenia při ďalšej ceste ...

Žádné komentáře:
Okomentovat